Atık Yağ Toplama Kampanyası

         

 

ÇUKUROVA İMKB İLKOKULU

Atık Yağları Toplama Projesi

 

 
           Evlerde kızartmalarda kullanılan bitkisel yağların kızartma sonrası tekrar kullanılmaz hale geldiği durumda lavabolara ve çöpe dökülmesi çevreye ve su kaynaklarına dolayısıyla tüm canlılara zarar vermektedir.

          Kullanılmış kızartmalık yağları çevrenin korunması amacıyla kanalizasyona, toprağa, denize ve benzeri ortamlara dökmeyiniz. Diğer atıklardan ayrı olarak pet şişe gibi bir kapta biriktiriniz. Okulumuzda bulunan “Atık Yağ Biriktirme Varili”ne ağzı kapalı olarak kabıyla birlikte bırakınız. Böylece çevre kirliliğini önlediğiniz gibi engelli vatandaşlarımızın başta akülü tekerlekli sandalye olmak üzere pek çok ihtiyacına da destek olabilirsiniz!

          Dünya yer alan tüm suların %3’ü tatlı sudur. Fakat bu suların sadece %1´i içilebilir durumdadır.1 litre atık yağ, 1 milyon litre suyu kullanılamaz, 5 milyon litre suyu içilemez duruma getirir. Atık yağlar evsel atık su kirliliğinin %25’ini oluşturdukları gibi ev atık su borularını ve şehir kanalizasyon sistemini tıkarlar. Atık yağlar ekotoksik özelliğe sahip olduğu için bulunduğu ortamı kirletir, ortamda yaşayan canlılara zarar verir, tekrar tekrar kullanımı insanlarda kanser hastalığına yol açarlar. Temiz bir gelecek için lütfen duyarsız kalmayalım!

 

Proje Uygulama Takvimi

11/11/2013-13/06/2014: Atık yağların toplanması

16/06/2014-30/06/2014: Toplanan yağların teslimatı

 

Proje Ekibi(Sağlıklı Nesiller Yetiştirme Ekibi)

 Gülşah ATEŞİ-Müdür Yardımcısı

Çilem ŞAHİN-Rehber Öğretmen

Hidayet SELİMOĞLU-Sınıf Öğretmeni

Hüseyin BULDUK-Veli

Eren KOÇAK-Okul Meclisi TemsilcisiYazdır: